לברון בלייקרס

תוצאת תמונה עבור ‪lebron james a lakers‬‏

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

12 הערות על החתימה הצפויה של לברון ג'יימס בלוס אנג'לס אגמים:

 1. אתחיל עם הדבר החמוד בכל העניין הזה, שהוא הדבר היחיד החמוד בכל העניין הזה. והדבר הזה הוא שיש פה סוג של הגשמת חלום. לברון אמנם גדל באקרון, אוהיו, אבל הוא הצהיר לא פעם בעבר שהוא אוהד לייקרס. בעיני, אחד הדברים הרומנטיים ביותר זה אוהד של קבוצה בתור ילד שזוכה לשחק בה, לא כל שכן לככב בה, בתור מבוגר. אני מניח שזה גם היה אחד השיקולים של לברון בבואו לבחור את הקבוצה בה ישחק.
 2. הדבר השני הוא בעצם הדבר שהכי מעניין אותי באופן אישי במהלך הזה, כלומר ההשפעה על בוסטון קלטים. בתור מי שבוסטון היא הקבוצה המועדפת עליו ב-NBA, נגולה אבן מעל לבי. לא, ממש לא חששתי מקליבלנד או מאיזה כוכב נוסף שיחתום שם. החשש שלי היה שלברון יחתום בפילדלפיה ע"ו, כנראה עם כוכב אחד נוסף לפחות. מהלך כזה, אני חייב להודות, היה הופך את פילי לפייבוריטית במזרח, אם לא לקונטנדרית הבכירה לאליפות. עכשיו, למרות שלא כל אבני הדומינו נפלו, אני מרגיש מאד בנוח לומר שזולת פציעה של אחד הכוכבים, בוסטון היא הקבוצה לנצח במזרח. כל דבר זולת גמר 2019 (שוב, זולת מקרה של פציעת כוכב), יהיה אכזבה, שלא לומר כישלון.
 3. לפני שלברון שחקן כדורסל, הוא אוהד כדורגל. איך אני יודע זאת? כיוון שבכל פעם שיש מונדיאל, מאז שלראשונה היה שחקן חופשי, הוא מחליף קבוצה. האם אתם חושבים שזה מקרי שהוא חתם ל-4 שנים?!
 4. מאז שנהיה השחקן הטוב בעולם, לברון חווה שתי עונות של נפילה סטטיסטית (ביחס לעצמו, כן?). האחת היתה במעבר מקליבלנד פרשים למיאמי חום והשניה היתה כשעשה את הדרך ההפוכה. לברון, לדעתי, יודע להתחבר ולחבר שחקנים די מהר. ברם, לוקח לו ולארגון לא מעט זמן להתרגל אחד לשני. הוא צריך להרגיש מאד בנוח כדי לפרוח. לפיכך, אני צופה ירידה סטטיסטית של לברון גם העונה. אלא מאי? שבניגוד לעבר, הפעם הוא לא יחווה עליה משמעותית אחריה. יש גבול מה אפשר לעשות אחרי העונה ה-16.
 5. בנוסף, לברון להערכתי די מכריע במהלך הזה בהעדפתו לעסקים ו/או תעשיית הקולנוע על פני פוליטיקה. אני לא רואה אותו צומח פוליטית מחוץ לאוהדיו וכעת גם בתוכה. מה שכן, נראה שהדיבור שלו לגבי הספורטאי העשיר ביותר (או שזה היה הכדורסלן העשיר ביותר?) נראה קצת יותר מציאותי לפתע.
 6. מהצד של הלייקרס, בהיבט הצר של לברון, אני לא חושב שמדובר על החתמה מקצועית עד כדי כך טובה. האם בעונה החולפת לברון היה שווה את מה שלייקרס עומדת לשלם לו? לדעתי, חד משמעית כן. האם עוד שנתיים הוא יהיה שווה את זה? לדעתי, חד משמעית לא. וכעת, לנוכח גובה החוזה והחוזים שכבר נסגרו (ונניח לרגע שגם יחתמו), הסיכוי שלהם להציב קבוצה שתתחרה עם גולדן סטייט לוחמים, לדעתי, נמוך עד נמוך מאד. כמובן שנהיה הרבה יותר חכמים עוד שבוע או שבועיים. מה שכן, זה סותם להם את העונות הבאות. אם היום הם מקבלים את אחד השחקנים הטובים בעולם, אם לא הטוב שבהם, אזי שבעוד שנתיים יהיה להם וטרן עם הרבה אגו והרבה רצון לטפס במעלה הטבלאות ופחות יכולת. אני חושב שלא צריך להזכיר לאוהדי לייקרס לאן אחד כזה הוביל אותם בפעם שעברה. לפחות אז היתה לזה הצדקת "נאמנות" או "מורשת" או "זה הזמן שלנו להחזיר לו".
 7. אז למה בכל זאת לייקרס יכולה לצאת מורווחת בגדול מהמהלך? כיוון שבעידן הנוכחי, בו כוכבים חוברים לכוכבים, הם חזרה על הסוס. מספיק שבגלל לברון יחתום קאזינס ואחרי זה בגלל קאזינס יחתום לאונרד (אם אכן יהיה חופשי בעונה הבאה) ובגלל לאונרד יחתום כוכב אחר, וכבר נוצר מעגל שישאיר את לייקרס בצמרת זמן רב. התחושה שלי היא שה-NBA עדיין ליגה של מחזורים, אבל בגלל קיבוץ הכוכבים המחזורים האלה מתארכים. קשה יותר לטפס לצמרת, אך קל יותר להישאר בה זמן ארוך. ואם ללייקרס יש הזדמנות, אפילו אחת שבדיעבד עלולה להתברר ככזאת שהשאירה אותם בבינוניות עוד ארבע שנים, הם חייבים לקחת את הסיכון.
 8. וזאת מבלי לדבר על הפן הכלכלי. לייקרס היא – עם כל הקושי להודות בכך – המותג הכי גדול בעולם הכדורסל. הסינרגיה השיווקית-כלכלית בין הפרנצ'ייז שהוא המותג הגדול בענף לשחקן שהוא המותג הגדול בענף שווה הרבה מאד כסף.
 9. אם ללמוד מהעבר, לברון ומאמן צעיר / חסר ניסיון זה שמן ומים. במיאמי היה את פט ריילי שבמידה מסוימת "אילף" אותו. בתור יליד שנות ה-80' של המאה הקודמת שאהד לייקרס, ראה אותו בשלהי הקריירה וחווה את המיתוס שלו בשיאו, סביר להניח שלברון מעריך מאד, שלא לומר מעריץ, את מג'יק ג'ונסון. האם מג'יק יוכל להיות הריילי ולדאוג שלברון לא יפריע לוולטון? למרות שאני בטוח שלברון מאד מעריך את מג'יק, אני בספק האם ההערכה המקצועית אליו, הן כמאמן עבר והן במנהל בהווה, אפילו קרובה להערכה לריילי בתחום הזה. זו נקודה מאד מסקרנת מבחינתי לקראת החודשים הראשונים של העונה.
 10. אני דור שלישי לאוהדי מכבי. אין שום שחקן שחתימה שלו בקבוצה יכולה לערער ולו במעט את האהדה שלי אליה. אין שום שחקן שחתימה שלו יכולה לערער ולו במעט את הרצון שלי שהקבוצה תנצח. וזה לא שלברון הוא איזה עבריין או אפילו אחד שנחשד בעבירה כלשהי (שלא לומר עבירה אלימה מהתחום המיני) או שנשמעה ממנו איזו אמירה פוליטית בלתי ראויה בצורה יוצאת דופן. אם יש אוהד לייקרס שבגלל חתימה של שחקן שבסה"כ כאדם לא הזיק יותר מדי לאנושות מייחל כעת לכישלונה של לייקרס, אני אומר באופן חד משמעי שאינו משתמע לשתי פנים – אני אוהד מכבי אלפי מונים יותר ממה שאותו אחד אוהד לייקרס. היתרון הוא שאני אינני אוהד לייקרס ולכן אין לי שום בעיה להמשיך ולייחל לכישלונה.
 11. בשנים האחרונות היו אי אלו דיונים חסרי משמעות האם חמישיית כל הזמנים של הלייקרס עדיפה על זו של שיקגו אם לאו. ג'יימס וורת'י שחקן עצום. מגדולי כל הזמנים. ובכל זאת… אני חושב שהדיון הזה עשוי להיות קרוב לסיומו.
 12. הנקודה האחרונה – שלא לחינם בחרתי לסיים איתה – היא נקודה שאני אכתוב כעת ואמשיך ואכתוב עוד פעמים רבות. אמנם אין לי כדור בדולח, אני לא שותה קפה מחוץ למילואים וגם קלפי טארוט אינם מנת חלקי, אבל פה אני אצפה פני עתיד. כמות המילים שהושחתו על הספקולציות לגבי מעבר של לברון למערב בשנת 2010 או בשנת 2014 על סף האינסופית. האם היה עושה יותר או פחות גמרים? (הספקולציה חסרת המשמעות שלי היא שפחות.) האם היה משיג יותר או פחות אליפויות? (הספקולציה חסרת המשמעות שלי היא שיותר.) כמובן שהתשובות לשאלות הללו תלויות לא מעט בפרנצ'ייז אליו היה עובר באותן השנים. אבל זה מים מתחת לגמר. מה שבטוח – ב-1000% בטוח – הוא שאי אפשר – אני חוזר: אי אפשר – לעשות, הוא להסיק מהביצועים של לברון בעונתו ה-16 בפרנצ'ייז חדש לגבי כל התקופה הזו. הטענה, שכרגע היא בגדר טענת איש קש ואני מקווה שתישאר ככזאת (אבל לנוכח רמת הדמגוגיה שקשורה לדמוניזציה של לברון קשה לי להאמין בכך), ש"הנה הוכח שכל מה שלברון השיג זה רק כי הוא במזרח" אם וכאשר לא יעפיל לגמר העונה, היא מהמגוחכות שבטענות שאפשר לזקוף לחובתו של לברון. זה בערך כמו לטעון שאם זלאטן איברהימוביץ' לא יזכה באליפות ארה"ב או אנדראס אינייסטה (בן גילו של לברון) לא יזכה באליפות יפן זה מוכיח משהו לגבי הקריירה שלהם. אני ממליץ לכל מי שמתכן להשתמש בטיעון הזה להשאיר אותו ברמת טענת איש הקש. זה טיעון שהוא לעג לאינטליגנציה.

3 מחשבות על “לברון בלייקרס

 1. למה בתור אוהד בוסטון היה מפריע לך שהוא ירסק את פילי?
  יש שם מרקם טוב של בנייה עם היררכיה למנהיגות משותפת. הגעת לברון היתה עושה בלגן. הצעירים לא היו רוצים לותר על מנהיגותם ולברון לא היה משאיר להם בררה אחרת. להערכתי זה היה נגמר רע.

 2. בתגובות שלך אני אף פעם לא מבין אם אתה רציני או ציני. 🙂
  גם אמביד וגם סימונס קראו לו לבוא – פומבית קראו לו לבוא.
  ניחוש מושכל הוא שהם מבינים יותר טוב משנינו את ההשפעה על מעמדם.

 3. פינגבק: (Hit them, Lebron (4 – הבלוג של מתן גילור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s