יומן מכבי (7) – שלושה בלמים

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

אחרי הניצחון 3:4 על הפועל רעננה:

אפתח את העונה עם הסבר מדוע, לדעתי, מרקו בלבול בוחר לשחק במערך שכולל שלושה בלמים.

בהחלט ייתכן שזהו האידאל מבחינת בלבול, למרות שאני בספק אם במשחק בית נגד הפועל רעננה הוא לא היה מעדיף לפתוח עם שני בלמים.

אז מה בעצם גורם לבלבול לשחק עם שלושה בלמים?

  1. מגנים: למכבי אין מגנים שמתאימים לשחק במערך של ארבעה שחקני הגנה. כל אחד מארבעת המגנים הבכירים של מכבי, ארנסט מאבוקה, רז מאיר, סאן מנחם ואיקוום אוטין, הוא מגן בעל אוריינטציה התקפית. ואף לא אחד מהם מספיק טוב הגנתית. מה נדרש ממגן במערך של בלבול? בסעיף הבא ארחיב לגבי זה קצת יותר, אבל בינתיים נסתפק בקביעה שהמגנים במכבי הם שחקני הקו. אין שחקני קו אחרים שמרחב המחיה ההתקפי שלהם הוא הקו והם מושכים אליו. הווה אומר שהמגנים צריכים לעשות הן את העבודה ההגנתית על הקו והן את העבודה ההתקפית. נכון, יש בלמים שיחפו עליהם. בדיוק בגלל זה. אולם הם עדיין אמורים לתת תוצרת לא מעטה בשני צדי המגרש. רוצה לומר, שהמגנים צריכים לעבור קילומטרז' גבוה במהירות גבוהה. כל אחד מהנזכרים לעיל מסוגל לעשות זאת. יותר מאשר מסוגל. מדובר על שחקנים שהשקעה היא נר לרגליהם. אלה לא שחקנים של מצבי רוח או כאבים בקרום החשק. אם יש משהו שאתה יודע שתקבל מהם זה עבודה. לא בהכרח איכותית מספיק, אבל עבודה.
  2. קישור: זה לא סוד שלמכבי חסר קשר אחורי "קלאסי". מה שנהוג לכנות "גרזן" במרכז המגרש. עם זאת – ואני ניתלה פה באילן גבוה כעץ קוקוס זקן – הוכח כבר בעבר שבמערך של שלושה בלמים שני קשרים מרכזיים ש"נותנים עבודה" מסוגלים להחזיק את האמצע. למשל, יובנטוס. לא, אני לא רומז שנטע לביא ויובל אשכנזי הם סמי חדירה ומירלם פיאניץ' לעניים. אני כן טוען שזה כרגע הציוות הכי טוב של מכבי ואפשר ללמוד מהגברת הזקנה איך מוציאים משילוב כזה את המיטב. לביא ואשכנזי עושים לחץ מצוין, מחלצים הרבה ומכסים שטחים בצורה מעוררת השתאות. הם גם לא מוותרים לעצמם בירידה להגנה. זה נכון שחסרה להם מיומנות של קשר אחורי, אבל הם מחפים על הרוב בקשיחות והשקעה. לא מספיק כדי לשחק עם שני בלמים, אבל כן מספיק כדי להוציא מהקבוצה את המיטב במערך של שלושה בלמים.
  3. התקפה: למכבי, בעת הנוכחית, בכוונה או בטעות, אין שחקני אגף שהאינסטינקט הראשוני שלהם הוא לרוץ על הקו. אני אתקן את עצמי, יש את סינטאיהו סלליך, אבל הוא לא רלוונטי בשלב הזה של העונה. הנטייה הטבעית של יאניק ווילדסחוט, צ'ארון שרי (כשהוא משחק בצד), דולב חזיזה (כשהוא משחק בצד), מוחמד עוואד (כשהוא משחק בצד), היא להיכנס לאמצע. יתר על כן, רובם אפילו מעדיפים עמדה אמצעית יותר כנקודת המוצא. וזה מתחבר לעניין המגנים עליו כתבתי לעיל. בהעדר שחקני אגף, אין ברירה שהמגנים, שגם כך בעלי אוריינטציה התקפית, יתפקדו כשחקני אגף בהתקפה, ולכן ישנו צורך לשחק עם שלושה בלמים. האם מדובר על אפקט סחנין (כלומר, פוביה של בלבול להינזק שוב ממחסור בשחקני מרכז מגרש) שגרם לבלבול לבנות את הקבוצה בצורה הזו? אינני יודע. זה גם לא משנה. בחומר השחקנים הנוכחי, זה עדיף.

לסיכום, מגנים תוקפים, שחקני התקפה שעוזבים את הקו והעדר קשר אחורי – כל אלה מצדיקים, מבחינתו של בלבול, מערך של שלושה בלמים.

*

אחרי שהסברתי מדוע לדעתי בלבול מעדיף לפתוח עם שלושה בלמים, הגיע העת להסביר מדוע הוא בוחר לשבץ את אליסון דוס סנטוס בתור הבלם האמצעי ואת עופרי ארד ועאיד חבשי בימין ובשמאל, בהתאמה.

נתחיל מהסיבות המרכזיות מדוע לא לשבץ שם את דוס סנטוס:

  1. במערך של שלושה בלמים זה השחקן שאמור לבנות את ההתקפות. דוס סנטוס, ככל הנראה, השחקן הכי פחות מתאים לכך בסגל של מכבי.
  2. זה הבלם שאמור לשלוט על ההגנה ולהנהיג אותה. שחקן שאמור להיות שקול, נינוח, אחראי, בעל ראיית משחק ותפיסה מרחבית טובה. גם פה, נראה שדוס סנטוס פחות עונה על ההגדרה.

 

ומהן הסיבות מדוע לדעתי בלבול בוחר דווקא בו לתפקיד?

  1. הסיבה אולי המרכזית ביותר היא הרצון לשמור על מסגרת. להשאיר את ארד וחבשי בתפקיד שהם מבצעים היטב, מתוך מחשבה שהשיבוץ של דוס סנטוס הוא זמני, ובלם אחר, ככל הנראה זר, עם כישורים מתאימים יותר לתפקיד, יאייש את העמדה בעגלא ובזמן קריב. כן, אני מודע לזה שהיתה חריגה מכך כשרמי גרשון היה כשיר, אבל גרשון, הכי מגן מבין הבלמים, מה שמקל עליו להיכנס למשבצת כשהמגן השמאלי תוקף. בין שאר הבלמים זה כבר פחות משנה.
  2. דוס סנטוס הוא הבלם האתלטי ביותר בסגל. אולי אפילו השחקן האתלטי ביותר בקבוצה. הוא מהיר, חזק, זריז ומנתר גבוה. זה מאפשר לו לכסות יותר שטח בזמן קצר יותר ובעצם מאפשר לארד וחבשי לסייע יותר למגנים ולהשאיר יותר שטח מת במרכז ההגנה. הנתונים הללו גם מאפשרים לדוס סנטוס להתמודד היטב עם חלוצי מטרה. הן גדולים וחזקים והן זריזים ומהירים. האם הוא יזהה את תנועתם בזמן? בזה כבר יש ספק יותר גדול.

לסיכום, האם דוס סנטוס הוא הבלם האמצעי של בלבול לעונת 2019/2020? הרשו לי לנחש שהתשובה שלילית, אבל, בינתיים, אפשר להבין מדוע בלבול מעדיף אותו דווקא שם.

*

הנקודה האחרונה, אשר תחתום את פרק זה ביומן, מתייחסת לדבריו של יעקב שחר. במענה לשאלה על שילוב אוהדים בהנהלה הוא שאל בתשובה האם האוהדים גם ישתתפו בהזרמת הכסף ולא רק בקבלת ההחלטות (לא ציטוט מדויק, אלא רוח הדברים).

אני לא רוצה להתייחס כאן לעניין שילוב אוהדים (או, יותר נכון, נציגיהם הנבחרים) בתהליך קבלת ההחלטות במועדון. אני כן רוצה להתייחס לחלקם של האוהדים במימון פעילות הקבוצה.

בשדה התעופה בזאגרב, בדרך חזרה מהמשחק במורסקה סובוטה, אמר לי עובד בכיר של המועדון, שמבחינתו כל אוהד של הקבוצה צריך לעשות מינוי עונתי, מתוך השקפת עולם שאוהד אינו לקוח. וכמו שהמועדון מתייחס אליו כחלק ממנו ולא כלקוח (או, לכל הפחות, מתיימר להתייחס אליו ככזה) גם על האוהדים רובצת חובה, שהיא החזקה במינוי. ניסח זאת בצורה מושלמת יקיר הבלוג, יפתח שוע, כשכתב: "זו בעצם המשמעות האמיתית של מינוי. זה הרבה יותר מכרטיס כניסה למשחק – זה כרטיס הכניסה שלך לקהילה." וכשעובד של המועדון, לבוש בחולצת המועדון, עומד מול אוהד, לבוש בחולצת משחק רשמית, במסגרת חזרה ממשחק של הקבוצה, חזקה שהוא מדברר את השקפת העולם של המועדון.

מאן דהוא עוד היה עלול לטעות לחשוב שלשחר נוח שבכירי עובדי המועדון מעבירים מסרים מסוימים לאוהדים מסוימים, בעוד שהוא, כשהוא מתבטא באמצעות כלי תקשורת נפוצים יותר, מציג השקפת עולם מנוגדת. ולזה יש מי שיקרא גנבת דעת.

ואם אין זה המצב, אז כדאי ששחר יישר את בכירי עובדי המועדון, על מנת שידעו ששחר לא רואה במינוי כרטיס כניסה לקהילה ולא יטעו את האוהדים. ספק אם שחר רואה קהילה. לפי איך שזה נראה, שחר רואה לקוחות.

מחשבה אחת על “יומן מכבי (7) – שלושה בלמים

  1. באמת חבל שאף עיתונאי לא עימת את שחר עם הסכום שנכנס למועדון מ10000+ מנויים ושואל אם החלק היחסי בהכנסות המועדון לא מקנים לנציג אוהדים לפחות מקום בשולחן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s