יומן מכבי (23) – עדיין אנדרדוג

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

אחרי ההפסד 1:2 למכבי תל אביב:

לפני המשחק:

שחקנים רבים ומשמעותיים היו בספק למשחק בשתי הקבוצות. בסופו של דבר, במכבי כולם זמינים למאמן (אני נזהר לא להגדיר ככשירים שחקנים שאני לא בטוח לגבי מידת הכשירות שלהם ושהיו דיווחים שעשויים לעלות עם זריקה), בעוד שבת"א שחקני מפתח משמעותיים לא יפתחו. בעיקר האמור לגבי דן גלזר ואלכסנדר פשיץ', כשיונתן כהן כלל לא בסגל (וגם דור פרץ המוצהב).

כדורגל הוא כמובן משחק קבוצתי ושחקנים עדיפים לא בהכרח מבטיחים ניצחון במשחק אד הוק, אבל אני הרבה שנים לא זוכר מצב בו מכבי מגיעה כשבהרכב יש לה יותר איכות מאשר לת"א. לדעתי, מכבי עדיפה בשש עמדות: ג'וש כהן > דניאל טטנבאום, בוגדאן פלאניץ' > שרן ייני, חוזה רודריגס > עדן קארצב, דולב חזיזה > מתן חוזז, צ'ירון שרי > טל בן חיים, ניקיטה רוקביצה > איתי שכטר. ת"א עדיפה בשתי עמדות: אנריק סבוריט > סאן מנחם, אייל גולסה > נטע לביא. בשלוש עמדות פחות או יותר שוויון: רז מאיר = שחר פיבן (גם אם פיבן שחקן טוב ממאיר, כמגן ימני חושב שהיתרון פחות מורגש), עופרי ארד = לואיס הרננדס, מוחמד אבו פאני = דן ביטון (ביטון שחקן טוב מאבו פאני, אבל במשחק כזה, כחלק משלישיית אמצע, הייתי מעדיף את אבו פאני).

בסופו של דבר, בחוסר אובייקטיביות, אם הייתי צריך ליצור הרכב אחד מ-22 השחקנים הללו, הוא היה כולל 9 ירוקים ורק שני צהובים. שוב, לא זוכר שנים רבות מצב כזה.

עם זאת, זה לא מבטיח כלום. פשוט כלום. בטח לא במשחק ספציפי. משחקים קבוצה נגד קבוצה ולא בודדים.

מכבי, באופן לא מפתיע, פותחת במערך של 4:3:3. אולי על הנייר גם ת"א במערך דומה, אבל מבחינת אופי השחקנים זה הרבה יותר דומה ל-4:2:3:1. ביטון, לדעתי, הרבה יותר אפקטיבי מתחת לחלוץ מאשר כקשר מרכזי.

אפילו בספסל מכבי, באופן נדיר, לא נופלת מת"א. ייתכן שהספסל של ת"א מאוזן יותר, אבל למכבי יש יותר כלים התקפיים, כשאנחנו יודעים שמרבית החילופים מבוצעים בחלק הקדמי. יאניק ווילדסחוט ועומר אצילי הם לגמרי אסים מהספסל. לפחות על הנייר. וביום נתון גם יובל אשכנזי ואף גודסווי דוניו יכולים לתרום. כשגם בעמדות המגן טאלב טוואטחה וארנסט מאבוקה הם כלים התקפיים משמעותיים. הספסל של ת"א, כאמור, מאוזן יותר. היתרון הגדול שלו בעיקר במרכז המגרש עם האפשרות להכניס את אבי ריקן ודן גלזר. למכבי אין כלים ברמה הזו להכניס למרכז המגרש.

לסיכום, באמת שהפעם למכבי אין תירוצים. אין יותר עומס ואין פחות אימונים, אין יותר פצועים ואין נחיתות מספרית ביציעים.

ולשאלת השאלות – האם אני קונה תיקו? אז התשובה היא חד משמעית לא! אני לא קונה תיקו בשום משחק של מכבי. מכבי תמיד צריכים לבוא ולנסות לנצח.

טוב, אני מוכן לקבל שני סייגים:

  1. תיקו מביא אליפות. בכזה מצב אני מוכן לקבל גם תיקו.
  2. משחק חוץ מול באיירן מינכן באירופה כשהוא הראשון מבין שניים. בכזה מצב אני מוכן לקבל תיקו רב שערים.

עם זאת, ולמרות שאני לא חותם על תיקו לפני המשחק, זה לא אומר שתיקו תהיה תוצאה רעה למכבי. זו תוצאה לכל הפחות סבירה, כשמכבי מובילה את הטבלה בפער של שמונה נקודות ושלת"א צפוי עומס משחקים גדול יותר, כולל מפגש גביע שמאפשר פחות תחלופה מזה של מכבי ועוד צמד מפגשים באירופה שכולל הן שחיקה של שחקני הליבה, הן צפיפות משחקים והן כל אשר כרוך במשחק חוץ אירופאי, לרבות טיסות ופגיעה בשגרת האימונים.

*

מחצית:

שליטה מוחלטת של מכבי. נוק אאוט חד משמעי של שלישיית הקישור בירוק לזו שבצהוב. ברם, אפס מצבים איכותיים. דווקא ת"א, שהתמקדה בעיקר בהגנה, היא זו שהצליחה להפיק את המצב המסוכן של המחצית.

חבל שמחצית כזו נגמרת ככה ועוד כשכבר הובלנו.

אני מאוד מקווה שאני טועה, אבל לתחושתי בת"א זיהו שרוקביצה מרוקן וגם כשעושה תנועה טובה לא מצליחים להעביר אליו את הכדורים, ששרי לא לגמרי מאופס ושכול דבר טוב בהתקפת מכבי מגיע מחזיזה, ופשוט החליטו לפרק אותו. יותר מדי עבירות שנראות ככאלה שמטרתן להכאיב ופחות ככאלה שנועדו לחלץ את הכדור ופספסו.

מצד אחד, המגמה מעודדת לקראת המחצית השניה. מצד שני, אם חס וחלילה נרד לפיגור, ביום כזה יהיה קשה מאוד לחזור ממנו. כמובן שזה לא רק חוסר הדיוק של מכבי, אלא גם משחק הגנה טוב של ת"א.

כאב ראש לבכר, אם מכבי לא מצליחה לעלות ליתרון, מתי ובמקום מי להכניס את ווילדסחוט ואצילי.

*

אחרי המשחק:

המחצית השניה היתה תמונת מראה של המחצית הראשונה. ת"א היא זו ששלטה במרכז השדה, אבל לא השכילה לסכן. לכל אחת מהקבוצות היה איזה חצי מצב לא מרשים.

עד לתוספת הזמן ולעבירה של פלאניץ'. מעניין מתי למכבי יהיה מאמן שיחליף שחקנים פצועים במשחקים נגד ת"א ולא יחכה שהם יעלו לנו בשערי חובה. פלאניץ' מצטרף לרשימה הלא מחמיאה ביחד עם עאיד חבשי וגיא חיימוב.

בסיכומו של יום, המשחק היה שקול. ובמשחקים כאלה שקולים, כשהקבוצות מנטרלות אחת את השניה, מהלך אחד מנצח או טעות אחת מפסידה, זה מה שמכריע.

שתי הקבוצות הפגינו משחק הגנה איכותי ומשחק התקפה שלא ניתן לכנות אפילו בינוני. שלושה שערים לא קרובים לשקף את שראו עיני. תיקו ללא שערים או שער בודד לאחד הצדדים היה מצג משקף בצורה אמינה יותר את כמות ואיכות המצבים. לפעמים השפיץ של הנעל זה הדבר הכי חשוב בעולם.

מכבי יכולה להיות מרוצה ממשחק ההגנה הקבוצתי, חרף שני השערים שספגה. המדאיג הוא משחק ההתקפה, כשזולת חזיזה כבר תקופה לא קצרה שאין תוצרת מספיקה משאר שחקני ההתקפה, הן בהרכב והן מהספסל. ואם מישהו קיווה שאצילי ישנה זאת כבר במשחקים הראשונים, הרי שהוא היה החלש מכולם.

כפי שחשבתי ואמרתי וכתבתי מתחילת העונה, המועמדת מספר אחת לאליפות היא מכבי ת"א ואני עדיין אוחז בדעה זו. אם היה נגמר תיקו הייתי משנה את הערכתי לסיכויים שווים. במקרה של ניצחון, לראשונה מזה עשור, הייתי מסמן את מכבי כמועמדת הבכירה לאליפות. אולם התרחישים הללו יפים ליקום חלופי ולא לזה הנוכחי, בו הפער הוא 5 נקודות בלבד, כשהמומנטום בצד של מכבי ת"א ולא פחות חשוב מזה היתרון המנטלי לקראת שני המפגשים בבית העליון. יתרון מנטלי גדול מאוד, כשאפילו כשמכבי עם ההרכב החזק ות"א חסרים ארבעה שחקני הרכב זה נגמר בניצחון צהוב.

3 ימים זה זמן מועט להתאושש מהפסד כזה, אבל זה מה שמכבי חייבת לעשות. מותר להתבאס בסופ"ש. ביום ראשון קמים לשחר של יום חדש. חובה כעת לנצח את הפועל כפ"ס ולא להוריד את הרגל מהגז. להמשיך להפעיל את הלחץ בעוד ניצחון ועוד ניצחון עד שת"א תמעד ותאבד נקודות. גם הם יודעים שהנסיעה לטוטו-טרנר אינה טיול בפארק.

2 מחשבות על “יומן מכבי (23) – עדיין אנדרדוג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s