יומן מכבי (33) – הקרבה

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

אחרי הניצחון 1:2 על מכבי פתח תקוה:

לקראת המשחק ישנם שני זרמי מחאה בקרב האוהדים, אשר מחרימים את המשחק.

זרם ראשון מוחה על הדרישה לתו ירוק בכניסה לאצטדיון ואילו הזרם השני מוחה על המתווה הספציפי בו מורשה ל-1,500 אוהדים בלבד לפקוד את יציעי האצטדיון, כך שיוצא שרוב המנויים בפרט והאוהדים בכלל לא יכולים להיכנס למשחק.

אני לא, שוב מדגיש לא, אתייחס כאן למהות המחאות עצמן. כל מחאה לגיטימית כל עוד היא מתבצעת בגבולות החוק (תחת ההנחה שהחוק במהותו אינו סותר על ליבת הערכים של דמוקרטיה ליברלית).

אני רוצה לסביר מדוע גם אם הייתי מזדהה עם המסר של מי מבין המחאות לא הייתי מחרים את המשחק בגללן.

מעשה שהיה כך היה:

לפני אי אלו שנים קמה לה עמותת אוהדי מועדון כדורגל מכבי חיפה (ע"ר). באסיפת החברים הראשונה נבחרתי לכהן בוועד המנהל של העמותה.

במסגרת העמותה ניסינו לפעול רבות למען אוהדי מכבי, לטובתם ולרווחתם. החל מאישור להכניס מטריות ליציעים וכלה במאבק למען שקיפות, הן ברמה של מכבי בפרט והן ברמה הארצית בכלל. בחלק מהדברים הצלחנו יותר ובחלק פחות. טבעו של עולם.

אחת מהפעילויות בהן עסקנו לא מעט היתה מאבק על מחירי הכרטיסים במשחקי החוץ.

הדבר התחיל עם משחק החוץ בטדי, במחזור השני של עונת 2014/2015. הצפי למשחק היה למעלה מ-6,000 אוהדי מכבי. מי שזה נראה לו מספר מופרך ומוגזם יכול פשוט לבדוק כמה אוהדים הביאה מכבי לטדי בעונה שעברה. הרשו לי לרענן את זיכרונכם – מעל 6,000 אוהדים.

בכל מקרה, אלי טביב ראה הזדמנות והחליט לגבות על כל כרטיס מחיר של 100 ש"ח לפני עמלות. הוספו 10% עמלת מכירה מוקדמת ו-5 ש"ח דמי טיפול במרשתת, והגעתם ל-115 ש"ח טבין ותקילין.

וועד העמותה החליט שהדבר מצדיק קריאה לחרם אוהדים. עם קשר לקריאה שלנו או בלי, אחרינו יצאו בקריאה דומה גם שלל ארגוני האוהדים. וזה עבד. למשחק הגיעו כ-1,500 אוהדי מכבי. כרבע מהכמות הצפויה.

לאחר מכן, באותה העונה, ניסו לגבות 80 ש"ח לכרטיס לפני עמלות גם מכבי פ"ת והפועל כפ"ס. אל שתי הקבוצות שיגרנו מכתבים עם איום מרומז שמחיר כזה אינו מקובל ומה שקרה בטדי יקרה גם במקרה שלהן. שתי הקבוצות התקפלו והורידו את המחיר ל-60 ש"ח ול-50 ש"ח, בהתאמה, ככל שזיכרוני אינו בוגד בי לגבי המחירים המדויקים. בוודאות הפחיתו עשרות ש"ח ממחיר הכרטיס.

בהמשך העונה מכבי עתידה היתה להגיע למשחק חוץ באשדוד. גם הפעם דרשה הקבוצה המקומית 80 ש"ח לכרטיס. עוד ניסיון לניצול הכמות והמסירות של אוהדי מכבי. גם הפעם נעמדנו על הרגליים האחוריות ושיגרנו את אותו המכתב.

בניגוד לפ"ת וכפ"ס, אשדוד לא נבהלו והותירו את המחיר על כנו. לנו נותרו שתי אפשרויות: להתקפל, מה שלמעשה היה מעקר מאותו רגע ואילך את היכולת שלנו לאיים בעתיד וכך להמשיך ולהשיג הפחתות מחירים, או לקרוא לחרם, בתקווה שתהיה היענות שתבהיר לכל שאר קבוצות הליגה שעדיף לקחת מאוהדי מכבי מחיר שפוי יותר.

הבעיה היתה שגורמים מסוימים בקהל הרגישו שמזיזים להם את הגבינה. שפתאום יש עוד גורם שמשפיע. שהאגו שלהם והמעמד שלהם עלולים להיפגע. אותם גורמים לא זו בלבד שנתנו לנו כתף קרה, אלא ממש שמו מקלות בגלגלים, לרבות השמצות, זלזול ולעג.

ומה היה הפתרון שלהם? מחאה מחוץ לאצטדיון באשדוד לפני המשחק ואז כניסה אליו. כן, אין ספק שזה ממש הזיז לאשדוד. נראה למישהו שאכפת להם משירים מחוץ לאצטדיון? מעניין אותם כמה כסף הם הצליחו להכניס.

הביטו, אינני אדם עשיר כלל ועיקר. אבל אותם עשרות ש"ח עבור כל משחק חוץ אינם משמעותיים עבורי. מאות ש"ח בשנה בכל הקשור למכבי זה לא דבר מאוד מורגש. עם זאת, אני יודע שיש אוהדים שבשבילם זה מהותי. נערים, חיילים, צעירים וסתם אנשים שלא שפר עליהם מזלם ומצבם הכלכלי פחות מוצלח משלי. בדיוק אותם אוהדים שבאחוזים גבוהים בהרבה קרובים לאותם גורמים שטרפדו את המחאה הזו.

באותה השבת קיבלתי החלטה. אני לא זקוק לתודות ואני לא צריך טפיחות על השכם מאיש. אבל אם האנשים שבשבילם אני מכלה את זמני, מרצי וגם לא מעט מכספי, מגיבים באופן הזה, אין שום הצדקה שאפספס משחק של מכבי בשבילם.

מאז ועד היום וככל הנראה גם מעתה ועד המוות – אני לא אפסיד משחק של מכבי עבור אינטרסים או מחאות של חלקים אחרים בקהל. אם יתאים לי וזה יגע לאינטרס הצר שלי? ייתכן שאשתתף. אחרת? חפשו אותי באשדוד.

נ.ב. לא הפסקתי מאז לפעול לטובת הקהל של מכבי. אני אפרגן לשי אליקים ואנהג גם בחוסר צניעות כשאטען שהיא בחרה לפנות אל האדם הנכון, קרי אלי, כדי להחיות את תכנית מנוי החוץ אחרי מותה בטרם עת. אמנם המודל השתנה, אבל אני לחלוטין עומד מאחורי זה שההחייאה שלו (בניגוד להקמה הראשונית בה הקרדיט מגיע לגמרי לשי) לא היתה מתרחשת אלמלא לחץ כבד ובלתי פוסק מצדי על גורמים במועדון.

אז לסייע ולפעול לטובת הקהל? בכיף וברצון. לפספס משחק של מכבי בשביל אוהדים אחרים? הרכבת הזו כבר מזמן עזבה את הרציף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s