מורה נבוכים – אליפות ישראל בשחמט לנוער 2021

שחמט – ויקיפדיה

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

היום, יום שישי, 19 במרץ 2021, יפתח בכפר הירוק גמר אליפות ישראל בנוער לשחמט בגילי 18/16/14/12/10. הגיל נקבע לפי שנת הלידה, כשילידי 2003-2004 משחקים באליפות עד גיל 18, ילידי 2005-2006 עד גיל 16 וכן הלאה.

כמובן שמעל האליפות מרחפת עננת הקורונה, כשתמיד קיים החשש שפתאום נער/ילד יאלץ להיכנס לבידוד, מה שכמובן יפגע ביכולת שלו להתחרות. שלא לדבר על מצב בו ילד חולה עלול להכניס חלק לא מבוטל מהמשתתפים לבידוד ולפגוע בתחרות עצמה.

בכל זאת, ובתקווה שלא תהיינה תקלות (האליפות הקודמת, באוגוסט 2020, עברה באופן חלק מהבחינה הזו, ככל שידוע לי), בואו נסקור בקצרה את התחרות.

2 הערות לפני שנתחיל:

  1. אמנם התחרות מדווחת גם למד הכושר של FIDE (איגוד השחמט הבין לאומי), אבל הדירוגים להלן מתייחסים למד הכושר הישראלי, הואיל ובגילים הצעירים כמות התחרויות שמדווחות ל-FIDE אצל מרבית המשתתפים זניחה, ולכן מד הכושר הבין לאומי לא בהכרח משקף נאמנה את איכות השחקן.
  2. הגילים בטור מתייחסים לשנת הלידה. הווה אומר שיליד 2003 יכונה כאן בן 18, אפילו אם הוא יחגוג 18 רק בחודש דצמבר. ככה איגוד השחמט מתייחס לזה ואני מיישר קו לצורך טור זה.

*

עד גיל 18

מדורג ראשון: אור גלובוס (2455). האלוף המכהן, שאם זכה כשהיה בן 17 קל וחמר שפיבוריט לזכייה כשהוא בן 18. אנקדוטה חביבה היא שהוא זכה בשנה שעברה כששלושת שוברי השוויון הראשונים בינו לבין המקום השני שווים, כשכל אחד מהם סיים עם ברגר של 22.5, הם סיימו את המשחק ביניהם בתוצאת תיקו ושניהם השיגו 5 ניצחונות ו-2 תוצאות תיקו. גלובוס זכה במקום הראשון הואיל והוא שיחק 4 משחקים בשחור ו-3 בלבן, לעומת יריבו ששיחק 4 משחקים בלבן ו-3 בשחור. מי היה אותו אחד אשר היה נדרש להרחיק עד לשובר השוויון הרביעי כדי לקבוע שגלובוס מעליו? לא אחר מאשר עידו גורשטיין, סגן אלוף הארץ המכהן לבוגרים, מהאליפות שהסתיימה ביום ראשון השבוע.

שימו לב: יואב מיליקוו (2345). אמנם יואב בן 17 ואמנם הפרוספקט לבית מיליקוו הוא דווקא אלי (אליו נגיע בהמשך), אבל יואב החל להתחרות מאוחר ביחס לצמרת של השנתון והגיע לצמרת מהר יותר מהשאר.

סוס שחור: אסף גורשטיין (2208). אחיו הקטן של עידו, סגן אלוף הארץ. בן 17. מדורג 8. לא הבריק באליפות עד גיל 16 בשנה שעברה, אבל לא מן הנמנע שהשנה יצליח לשפר את מקומו ההתחלתי.

*

עד גיל 16

מדורג ראשון: איתן רוזן (2418). הוא אמנם רק בן 15, אבל כבר אמן בין לאומי. מעבר להיותו האלוף המכהן עד גיל 14, כשאת האליפות הקודמת הוא סיים עם 8.5 נקודות מתוך 9 נקודות אפשריות, הא גם סיים עם 4 נקודות מתוך 9 בגמר אליפות ישראל לבוגרים., כולל ניצחון על רב אמן ניצן שטיינברג ותיקו מול רבי אמן יבגני פוסטני וויקטור מיכלבסקי שזכה באליפות. כל זאת בגיל 15. מרשים ביותר.

שימו לב: יהלי סוקולובסקי (2374). גם המדורג 2 באליפות בן 15 ומחזיק במד כושר FIDE של 2472, טוב משל רוזן בלמעלה מ-70 נקודות. למרות שרוזן אמן בינ"ל וסוקולובסקי "רק" אמן FIDE. גם הוא סיים אליפות ישראל לבוגרים מרשימה עם 4.5 נקודות, כולל ניצחון על רב אמן איליה סמירין, אלוף ישראל בעבר. הסיכוי שלו לזכייה לא קטן מזה של רוזן. כל תוצאה שלא תמקם אותם במקומות 1-2 בסופו של דבר תהיה מפתיעה מאוד, למרות שהם ילידי 2006 שמתחרים באליפות לילידי 2005.

סוס שחור: אור גבריאלי (1936). על פניו שחקן עם דירוג נמוך ביחס לתחרות (מדורג 18) לא אמור להופיע כאן, אבל צריך לקחת בחשבון שהוא החל לשחקן מאוחר ביחס לבני גילו, באיחור ניכר ביותר. אמנם אין לו סיכוי למדליה, אבל לא אפול מהכיסא אם הוא יאתגר מקום 10.

*

עד גיל 14

מדורג ראשון: אלי מיליקוו (2243). מועמד לאמן FIDE. היחיד מבין בני גילו שמשתתפים בתחרות. פיבוריט ברור לזכייה. יצא לי לראות אותו בתחרות שחמט מהיר בדצמבר 2020. הוא ניצח את הבית שלו והפסיד רק בגמר הטורניר לאמן בינ"ל אלון מינדלין בארמגדון.

שימו לב: רוי וגמן (2155). בשנה שעברה זכה באליפות עד גיל 12 עם 8 נקודות מ-9 אפשרויות. מועמד בכיר לאמן. המועמד הבכיר לזכייה בשנה הבאה (למרות ששנה זה נצח בגילים הללו והרבה יכול להשתנות).

סוס שחור: נגה אורין (1866). בצעד אמיץ ומעורר הערכה, אורין החליטה להתמודד מול בני גילה ולא מול בנות גילה, שם היתה מועמדת בכירה לזכות במדליה ואולי אף בתחרות כולה. אורין מגיעה בכושר מצוין, כשבגמר אליפות ישראל לבוגרות היא סיימה עם 5 נקודות מתוך 9 אפשרויות, במקום חמישי, כשהיא בת 14 בלבד. כמו כן, היא ניצחה את כול שלושת משחקיה בליגה הארצית לנוער השנה, כולל ניצחון על גיא גוב, שחקן בן 17 עם מד כושר של 2157.

*

עד גיל 12

מדורג ראשון: ריבשטיין אוראל (1933). את האליפות של השנה שעברה הוא סיים במקום הרביעי, כשהוא בשנתון הקטן. השנה הוא כבר שיחק בליגה העילית לנוער ולא הפסיד אף לא אחד משלושת משחקיו (ניצחון ושתי תוצאות תיקו).

שימו לב: דזנט אייל (1884). לדזנט היתה תחרות פושרת בשנה שעברה, כשהוא סיים עם 5 נקודות מתוך 9 אפשרויות, אבל השנה הוא גם מגיע מהשנתון הגדול וגם בכושר מצוין, כשלאחרונה הוא ביצע קפיצת מדרגה. השנה הוא החל לשחק בליגה העילית לנוער וניצח את כול שלושת המשחקים, לרבות ניצחון על עמית לנדאו, יליד 2002 עם מד כושר של 2037.

סוס שחור: שפר אורי (1779). סגן אלוף ישראל עד גיל 10 בשנה שעברה, כשהוא מפסיד את המקום הראשון על שובר שוויון, למרות שניצח את המשחק מול האלוף וסיים איתו באותו ניקוד של 7 נקודות מתוך 9 אפשריות. אמנם היתה לו התנסות לא קלה בליגה העילית לנוער השנה, אבל במוקדמות לאליפות הוא ניצח את כל 5 המשחקים.

*

עד גיל 10

מדורג ראשון: שילון-רהב אלירן (1774). למרות שהוא רק בן 9 באליפות עד גיל 10, שילון-רהב הפיבוריט הברור לזכייה. מדובר על האלוף המכהן עד גיל 8, כשבשנה שעברה זכה עם 8.5 נקודות מתוך 9 נקודות אפשריות. שילון-רהב נחשב פוטנציאל עצום וסביר להניח שמי שמתעניין בענף טרם שמע עליו ישמע עליו בעתיד.

שימו לב: ויליאמס אוסקר (1661). ויליאמס מגיע בכושר מצוין במד הכושר הצפוי הוא כבר עומד על 1700. הכישרון לגמרי שם, אבל השאלה הגדולה כיצד יתמודד עם משחקים קלאסיים – תחום בו הוא מאוד חסר ניסיון.

סוס שחור: אלישע שגיא (1661). לא הבריק באליפות עד גיל 8 בשנה שעברה, אבל מאז התחרה המון. בעיקר בשחמט מהיר, אבל לא רק. הרשים בכמה תחרויות של שחמט מהיר וזה הזמן בשבילו לעשות את קפיצת המדרגה גם לזמן המלא. אני אתפלא אם הוא לא ישחק תוצאה טובה יותר מאשר בשנה שעברה, למרות שהפעם הוא בשנתון הקטן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s