יומן מכבי (34) – מראה

אחרי הניצחון 0:2 על מכבי נתניה:

לפני שאכתוב לקראת המשחק ואסביר מדוע אני מכנה אותו "מראה", אני רוצה לכתוב לכם על הקצאת – או יותר נכון אי הקצאת – כרטיסים לאוהדי החוץ של מכבי נתניה.

עד כה, בשני המחזורים האחרונים של העונה הסדירה, קרי מחזורים 25-26, ובמשחקי שמינית גמר גביע המדינה, לא חייבים המועדונים להעביר כרטיסים לאוהדי החוץ. היו כאלה שבחרו, לפנים משורת הדין, לאמץ את הנוהג, שהפעם אינו הנחייה, ולהעניק 10% מכמות הכרטיסים לאוהדי קבוצת החוץ.

מכבי, בצדק או שלאו, בחרה שלא להקצות כלל כרטיסים לאוהדי מכבי נתניה.

לגבי זה יש לומר מספר דברים:

  1. באופן כללי, אני תומך נלהב בחובה להעניק הקצאת כרטיסים לאוהדי החוץ. עם זאת, במצב הנוכחי, בו רק כשליש מהמנויים של מכבי זוכים להיכנס למשחק, אני כבר לא כל כך בטוח. כלומר, לא רק אוהדי נתניה לא זוכים להיכנס למשחק, אלא גם אוהדי מכבי שאינם מנויים ואף רבים מבין המנויים.
  2. במחזור הסיום של עונה 2018/2019, מכבי התאחרה בנתניה למשחק ראש בראש על העפלה לאירופה. (בדיעבד, הואיל וב"ש הפסידה לת"א בהפרש של 4 שערים, מכבי היתה מעפילה לאירופה גם במקרה של הפסד.) הנהלת מכבי נתניה החליטה להיצמד להנחיית ראשי הענף ולהעניק 10% בלבד מסך הכרטיסים למשחק לאוהדי מכבי. מדוע אני כותב את התיבה "בלבד"? הלוא ברור שנתניה תעדיף למכור את שאר הכרטיסים לאוהדים. אמהמה? היא לא מכרה את כול אותם הכרטיסים לאוהדיה, שלא הגיעו בהמוניהם, ואלפי כיסאות באצטדיון נותרו מיותמים. כלומר, כדי לדאוג לאינטרס המקצועי שלה, נתניה העדיפה לא להעביר כרטיסים שימכרו לאוהדי מכבי, מעבר לכמות בה היא מחויבת. לפיכך, אני חושב שזה יהיה צבוע מצד הנהלת מכבי נתניה להתלונן שמכבי אינה מעבירה לה כרטיסים הפעם. כיוון שלא זו בלבד שגם מכבי פועלת באופן שמשרת את האינטרס המקצועי שלה, אלא שבניגוד לנתניה היא לא משאירה בידיה כרטיסים, וכל הכמות האפשרית נמכרת לאוהדיה שלה. סליחה, אדייק זאת – למנוייה שלה!
  3. שלא תבינו לא נכון, זה בהחלט לגיטימי. זה לגיטימי לוותר על הכנסה ולדאוג לאינטרס המקצועי של הקבוצה, גם בהשארת אוהדי היריבה בחוץ למרות מקומות פנויים. וזה בטח לגיטימי לדאוג לאינטרס המקצועי של הקבוצה ולמנוייה, וללא הנחייה מפורשת למכור רק להם את הכרטיסים למשחק.
  4. למרות זאת, חשוב להדגיש שאוהדי נתניה אינם אשמים בהתנהלות הנהלתם ולא צריכים לסבול בגללה. אני לא הייתי רוצה לסבול מול מועדון אחר בגלל הצורה בה ההנהלה של מכבי התנהלה, במקרה זה או אחר. אני לא חושב שמכבי התנהלת כאן בצורה נקמנית ובטוח שההתנהלות של נתניה מול אוהדי מכבי לא היוותה שיקול (וטוב שכך). אסור למכבי לפגוע באוהדי היריבה רק כי היריבה פגעה באוהדי מכבי. אי אפשר להתלונן על האחריות שלוחית של הקבוצה על אוהדיה ואז לייחס אחריות שלוחית לאוהדים על קבוצתם.
  5. ובדיוק בגלל זה, אני חושב שהקריאות של חלק מאוהדי נתניה להנהלה שלהם לגמול לאוהדי מכבי באותו המטבע ולא למכור להם כרטיסים במשחק הבא בין הקבוצות אינן ראויות.
  6. ובלאו הכי אותן קריאות מגוחכות, הואיל וכבר פורסם שבמהלך משחקי הבית העליון, ובוודאי בעונה הבאה, תוחזר חובת הקצאת 10% מכמות הכרטיסים לאוהדי קבוצת החוץ, ככה שזה לא ממש תלוי בהנהלת נתניה. מה היא כן יכולה לעשות? לא לאפשר כניסת אוהדי מעבר ל-10% בהם היא מחויבת. כפי שנזכר לעיל, לא דבר שהיא לא עשתה כבר בעבר. נראה האם כשלא יהיה מדובר על משחק העפלה לאירופה היא עדיין תהיה מוכנה לספוג את ההפסד הכספי כדי שאוהדיה יוכלו להרגיש טוב עם עצמם.

*

דבר נוסף בו אני מעוניין לדון הוא מחיר הכרטיס למשחק – מכבי גובה מאוהדיה סכום גבוה בהרבה מהחלק היחסי של המינוי למקום ספציפי. לדוגמה: 120 ש"ח לכרטיס ליציע המזרחי, במקום 75 ש"ח שהוא החלק היחסי של המינוי.

כול עוד מדובר על משחק אחד, דיינו. ברם, צריך לזכור שמכבי טרם השיבה למנוייה את הכסף ששילמו עבור משחקי הבית העליון בעונה שעברה. תחת ההנחה שהיא תגבה מהם כסף על משחקי הבית העליון ולא תאפשר לקזז זאת מאותו תשלום עודף בגין משחקי הבית העליון של עונת 2019/2020, לעניות דעתי, ראוי שמנוי שירצה לשבת ביציע אליו הוא מנוי (או ביציע בפרופיל דומה אם היציע שלו לא נפתח למשחק) ישלם את החלק היחסי של עלות מנוי לעונת 2019/2020. אולי בתוספת קטנה הואיל ומדובר על משחקי הבית העליון, אך לא מעבר לכך.

*

לפני המשחק:

המשחק הזה הוא סוג של משחק מראה למשחק שנעל את הסיבוב הראשון בליגת העל. ואני אסביר כמובן.

במשחק הקודם, נקודות החוזק של נתניה היו השוער וההתקפה ואילו נקודות התורפה היו מרכז ההגנה ומרכז הקישור. הפעם נראה שהדברים הפוכים.

בשער, במקומו של דני עמוס הפצוע, צפוי לפתוח רז כרמי, חסר הניסיון.

במרכז ההגנה, במקום קיליאן ואן דר קאפ המאכזב וזלאטן שחוביץ', צפויים לפתוח שיר צדק ואלמוג כהן, שהוסת לעמדה במהלך ניסיוני שהוכיח את עצמו. אם שחוביץ' אכן יפתח, כפי שהיה בהפסד בגביע להפועל ת"א, זה יהיה , ככל הנראה, בעמדת המגן השמאלי.

במרכז הקישור, צפוי לפתוח אביב אברהם כמו במשחק הקודם בין הקבוצות, אבל לצידו צפוי הפעם לפתוח יובל שדה האחורי ולא אלעד שחף המרכזי. שדה גם צבר מאז ניסיון ומגלה שיפור.

במשחק הקודם בין הקבוצות חששתי מהרביעייה הקדמית של נתניה, שכללה את גבי קניקובסקי, יונס מלדה, חן עזרא ובן אזו'בל. מהרביעייה הזו נותר באותו מעמד רק קניקובסקי. עזרא מתנדנד בין ההרכב לספסל ולא מציג יכולת שיא בלשון המעטה, מלדה עזב לגנט ואזו'בל פצוע. מה שאומר שלצידם של קניקובסקי וכנראה עזרא צפויים לפתוח שניים מבין הארבעה: אבובאקר דומביה, פרננד גורי, לאמק בנדה וקוון פרייטר.

לסיכום, המראה מראה לנו שבעמדות השוער וההתקפה ישנה רגרסיה ואילו במרכז ההגנה ומרכז הקישור ישנו שיפור.

עוד נקודה חשובה היא שהמשחק קריטי עבור נתניה במאבקה על מקום בבית העליון. הואיל וב"ש מארחת את בני יהודה, מה שאומר שישנו סיכוי לא מבוטל שתנצח את המשחק, נתניה חייבת ליזום ולחפש את הניצחון מהשניה הראשונה. מצוין עבור מכבי ושחקני ההתקפה שלה, שרובם יכולים לבוא יותר לידי ביטוי במשחק מעבר.

ואם לזה נוסיף את המומנטום החיובי בו מכבי מגיעה לצד זה השלילי בו מגיעה נתניה, הרי שעל הנייר יש אפשרויות למשחקים קשים יותר עבור מכבי.

*

אחרי המשחק:

משחק לא טוב של מכבי, עם יותר מדי שליטה של נתניה בכדור ובקצב המשחק ויותר מדי מצבים וחצאי מצבים שלהם.

כמובן שגם למכבי היו הזדמנויות רבות.

בסופו של דבר עוד ניצחון שגם מחזיר את מכבי למקום הראשון בתום העונה הסדירה לראשונה מאז עונת 2010/2011.

עכשיו נצטרך להתמודד מול מכבי פ"ת והחלק הקדמי המהיר שלה ללא בוגדן פלאניץ' (המצטיין במשחק לטעמי). אני מודה שאני מודאג.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s