יומן מכבי (43) – דחיינות

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

אחרי ההפסד 2:0 למכבי תל אביב:

כרגיל, את הניתוח הטקטי למשחק תקבלו, בלי נדר, בפרק של ההסכת 'נובחים בירוק'.

צריך להסיר את הכובע הוירטואלי ולהגיד כל הכבוד לת"אץ הם עשו את המלאכה ומכבי היתה בושה וחרפה וכלימה. המלחמה הפסיכולוגית של ת"א לפני המשחק המיסה אותנו לחלוטין.

על איזו מלחמה פסיכולוגית אני מדבר? אני מדבר על הדרישה של מכבי תל אביב לדחות את המשחק בטיעוני חוסר ספורטיביות בשל מצב הסגל שלהם, בדגש על הזרים שעזבו את הארץ בעקבות המצב הביטחוני.

ארצה להתייחס בכמה נקודות לבקשתה של מכבי ת"א לדחות את משחק חצי גמר גביע המדינה נגד מכבי:

 1. מכבי נאותה לבחון דחייה של המשחק (תכף על זה), אולם שתי האפשרויות היו בלתי סבירות בעליל. האפשרויות היו כדלהלן:
  א. לשחק 4 משחקים ב-9 ימים (או 5 משחקים ב-11 כולל גמר הגביע). אני צופה בכדורגל באדיקות למעלה מ-30 שנים. בכל שנותיי כאוהד כדורגל זכורה לי פעם אחת ויחידה בה קבוצה מקצוענית שיחקה משחקים רשמיים פעמיים תוך 48 שעות. מדובר על מקרה בו היה צריך לקיים משחק ליגה בין ברצלונה לאתלטיק בילדאו, כששתיהן התמודדו אותה העת בחצי גמר מפעל אירופאי והמשחק נפל בין המשחק הראשון למשחק הגומלין. כלומר, ברצלונה שיחקה רביעי ושלישי ובילבאו חמישי וחמישי. בשל כך לא היתה ברירה שאחת מהן תשחק פעמיים תוך 48 שעות. הואיל וברצלונה שיחקה במפעל האירופאי הבכיר, היא קיבלה עדיפות והמשחק נקבע ליום שבת, קרי 48 שעות אחרי משחקה של בילבאו בחצי גמר ליגת אירופה. ייתכן שהיו עוד מקרים כאלה שאינני זוכר, אבל הם נדרים מאוד ובמקרי קצה בלבד. אם היה מדובר על 2 משחקים תוך 48 שעות כמשהו חד פעמי, עוד היה אפשר לדון על העניין, למרות שמדובר על עניין בעייתי הן מבחינת בריאות השחקנים והן מבחינת הפן הספורטיבי. אבל לקיים לא 2 אלא 4 או 5 משחקים ברציפות? זה בלתי מתקבל על הדעת וטוב שמכבי סרבה.
  ב. לפרוס את העונה לתוך חודש יוני, תחת ההנחה שבשל המצב יוצא הדופן הגופים הבינלאומיים יתנו אישור לפנים משורת הדין. במקרה כזה מכבי תהיה חייבת לשחרר שחקנים לנבחרותיהם, כשלכל הפחות מדובר על ניקיטה רוקביצה וצ'ירון שרי – שני הכובשים המצטיינים של הקבוצה העונה. לדרוש ממכבי לוותר על שני שחקנים כה חשובים כדי שת"א תוכל לאפשר לשחקניה שלה לחזור ולהשתתף זו עזות מצח ממדרגה ראשונה. מה פתאום שמכבי תסכים לדבר כזה? האם יש מועדון בעולם שהיה מוכן לקבל זאת?
 2. בואו נשים את תיאוריות הקנוניה בצד ולא נניח שמכבי ת"א אפשרה לשחקניה הזרים לעזוב את ישראל על מנת שיהיה לה תירוץ להשתמש כקרדום לחפור בו על מנת לאפשר לפצועים שלה לחזור או לשבש למכבי את העונה ושהם באו ממקום נקי של אנושיות. זו החלטה שלהם. אפשר אפילו לומר החלטה ראויה ולשבח אותם על כך. אבל זו בעיה שלהם. הם יצטרכו לשאת בתוצאות ההחלטה הזו. האם מדובר על מצב חירום בלתי נסבל שלא אפשר את הישארות השחקנים? מקרי עבר רבים מראים אחרת. עזבו מקרי עבר. שחקנים זרים של קבוצות אחרות מהעיר ת"א ואף מערים מטווחות יותר, דוגמת באר שבע או אשדוד, השכילו להשאיר את השחקנים הזרים בישראל, כשרובן דואגות להם למגורים חליפיים באזורים רגועים יותר. אם ב"ש יכולים זה אומר דרשני.
 3. ובדיוק אותו הדבר לגבי שגרת האימונים. לת"א ניתנה האפשרות להתאמן בבית הנבחרות ואין לי ולו צל קל שבקלים של ספק שאם היו מבקשים מכבי היתה מאפשרת להם להתאמן במתקניה, למרות שזה סותר באופן ברור את האינטרס הספורטיבי של מכבי. שחר שאפשר להם (רשמית להפועל פ"ת, אבל בואו לא נהיה תמימים) להעביר משחק אליפות מהאורווה לר"ג לא היה מאפשר להם להתאמן בקצף או בכפר גלים? בוודאי שהיה מאפשר.
 4. ואם כבר בזה עסקינן, אולי מראש מכבי היתה צריכה לסרב. כבר איבדנו להם אליפות על ג'נטלמניות. אנחנו אחרי עשור בלי אליפות. למה שנבוא לקראתם? האם נראה למישהו שאחרי עשור בלי אליפות הם היו באים לקראתנו? עזבו, האם נראה למישהו שהעונה הם היו באים לקראתנו במצב הפוך?
 5. ומי שענה תשובה חיובית על הסעיף הקודם, שיסביר בבקשה מדוע כשת"א שמרה על שגרת אימונים ומשחקים באירופה בזמן שעל מכבי נאסר להתאמן, לא בוצעה דחייה נוספת של המשחק בין הקבוצות ולא ניתן לשחקני מכבי זמן נוסף לחזור לכושר. להזכירכם, הפגרה השפיעה אקוטית על המשחק, כשלשחקני מכבי נגמר האוויר בדקה השלושים.
 6. ועוד משהו לגבי העניין – אני בספק רב שאם ת"א היו מנצחים במשחק העונה האחרון והפער בצמרת היה נקודה, הם עדיין היו כל כך מפרגנים לזרים שלהם. קל וחמר אם הפער בצמרת היה נקודה לזכותם.
 7. טענה נוספת של ת"א היתה לעניין הביתיות. לגבי זה:
  א. להזכירכם, המשחק היה אמור להתקיים באצטדיונה הביתי של ת"א, אז אם כעת הם מקופחים, מדוע לא ביקשו מראש להזיז לאצטדיון נטרלי?
  ב. גם בהינתן קהל מדובר על חצי-חצי בכמות האוהדים כך שהשפעת הביתיות הרבה פחות משמעותית, אם בכלל קיימת.
  ג. במשך שנים הרבה כל אחד ממשחקי חצי גמר וגמר גביע המדינה התקיים באצטדיונה הביתי של ת"א. ועוד באצטדיון בו הם קיבלו את היציעים הטובים באופן עקבי, שלא כמו באצטדיונים המודרניים בהם חלוקת הכמות היא גם חלוקת הפריסה. באמת שהם רחוקים שנות אור מהמקום בו יש להם את הזכות להתלונן על העניין.
  ד. בהינתן שהמשחק ללא קהל וכדי למנוע את הנהי, בהחלט היה אפשר לשקול להעבירו לאצטדיון צפוני אחר כשיר VAR. אולי עכו, אם המערכת קיימת בו. זאת למורת רוחם של חלק מהעיתונאים שהיה נאלץ לוותר על מקומו ביציע עיתונאים קטן יותר.
 8. ולמרות כל הנקודות לעיל, אני יכול להבין לליבם של אוהדי ת"א. במקרה הפוך גם אני הייתי מבין שאמנם אין ממש אשמים, אבל הייתי מרגיש נדפקתי ושיש פה חוסר הוגנות כלפי. אני לרגע לא טוען שתחושתם מוצדקת, אבל אני בהחלט יכול להבינה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s