יומן מכבי (46) – סוגר חשבון

No description available.

היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבלוג של מתן גילור", לחצו על like וקבלו עדכון על כל פרסום חדש. אפשר גם בטוויטר https://twitter.com/matangilorblog.

או פשוט הירשמו בפינה השמאלית עליונה וקבלו עדכונים הישר לתיבת הדואר האלקטרוני.

***

אחרי הניצחון 2:3 על הפועל באר שבע:

הביטו, בדרך כלל אני משתדל לכתוב במתינות, ברהיטות, באופן ענייני ומקצועי ככל האפשר. ברם, הפעם אחרוג ממנהגי. חיכיתי בסיבוב, או בפינה אם תעדיפו, יותר מדי זמן על מנת לסגור חשבון עם האנשים שלהלן. אז בטור הזה נשים את הלשון הנקייה בצד, באופן חד פעמי, ונכתוב על האנשים האלה קצת ממה שמגיע להם.

כן, זה קטנוני. כן, זה ילדותי. וכן, זה בדיוק מה שאני בוחר לעשות אחרי עשור שחון ושחור של צפייה לאליפות.

סביר להניח שרובכם לא תבינו על מי מדובר, אבל מניח שיהיו גם כמה כאלה שיפצחו את הקוד. בכל מקרה, גם לי מותר טור שכל כולו שחרור קיטור מדי פעם.

כמובן שפרק אליפות בוא יבוא. אל דאגה, לא אוותר גם על החלק החגיגי. אולם, כעת הגיע הזמן לשלוף את השיניים והציפורניים ואולי אפילו איזה פגיון או שניים.

*

ר"נ

את הכינוי 'ר"נ' העניק לר"נ 'חסר המודעות' בו ניגע בפרק הבא. אז נודה כעת לחסר המודעות לפני שנפרק אותו בהמשך ונעבור להתמקד בר"נ הנבל המנוול.

ר"נ הוא טינופת גדולה, דמגוג, שקרן, שונא מכבי נאלח, עבד נרצע שוביניסט וגזען גדול.

ר"נ שונא את מכבי ואוהדיה מכל וכל. שנאה מכל לב הבוץ והרפש שכביכול שוכן בחזהו.

ר"נ העלוב מתחלחל מזה שאוהדי מכבי מכנים את קבוצתם "מכבי". אמנם ר"נ לא אוהד מכבי ת"א, אבל הוא אוהד קבוצה אחרת בסביבה וככזה אימץ את הטרמינולוגיה הנהוגה שם. כנרקיסיסט הוא לא מבין איך מישהו יכול לערער על שטיפת המוח לה הוא נחשף מגיל אפס.

שלא תטעו. ר"נ לא היה, אינו ולעולם לא יהיה עיתונאי. הוא פובליציסט. בלוגר. איש שכותב את דעתו ולפעמים משווה בין שערים בגביע הטוטו של הליגה הלאומית לשערים בשלבי הנוק אאוט של ליגת האלופות. נו, טמבל שכזה.

וכשר"נ כתב בעיתונות "מכבי" בכוונתו לקבוצה הצהובה מת"א, היו אוהדי מכבי שפנו אליו וביקשו ממנו לחדול. [במאמר מוסגר, לי זה ממש לא מפריע. אני כן רואה חשיבות מבחינת האתוס בכך שאוהדי מכבי יכנו את מכבי "מכבי", אבל ממש לא אכפת לי איך אחרים מכנים את קבוצתם.] ומה עשה ר"נ השקרן? פרסם בפומבי שאוהדי מכבי דורשים ממנו לכנות את מכבי "מכבי" במקום את מכבי ת"א. שזה כמובן היה שקר וכזב. אבל כשאתה עבד נרצע של הצהובים ואתה גדל עם רגשי נחיתות באזור בו רוב האוהדים שלהם והם הקבוצה הגדולה, זה כנראה נותן לך הכשר לשקר כדי להכפיש את אוהדי מכבי.

זאת עוד, ר"נ הדגיח לא פעם בעניין כמויות האוהדים בישראל. וכשמאמתים אותו עם שילוב של סקרים, כמויות במשחקים ועוד, הוא טוען שהוא יודע יותר טוב ויש לו מידע והוא ראה סקרים שאיש לא יודע על קיומם וכיו"ב. לעולם לא נותן למציאות לבלבל אותו, העיקר שחס וחלילה לא יצטרך להודות שהוא טעה וגרוע מכך שאוהדי מכבי רבים מכפי שהוא טען.

בנוסף, ר"נ, בשילוב של דמגוגיה עם כשל מקצועי עמוק, טען לא פעם שמקומו של שחקן פלוני אלמוני בהרכב הנבחרת. במקום מי? מה זה חשוב. ככה אפשר להכניס גם 30 שמות להרכב. כששאלתי אותו פעם איך זה מסתדר ושבסופו של דבר צריך להרכיב 11 שחקנים בלבד, הוא השיב זה המקצוע שלו ואם אני רוצה לדעת את ההרכב שאשלם לו כסף. כן, עד כדי כך מביך.

כפי שכתבתי ר"נ שוביניסט. מילא עיתונאים ופובליציסטים אוהדי מכבי, אבל אוהדת מכבי? על זה הוא לא יעבור בשתיקה. וכשהוא זיהה שיש אחת כזו בעיתונות, הוא פשוט ירד לה לחיים, עד שהיא אשכרה היתה צריכה לחשוף ברשתות החברתיות שגם היא רואה את הביקורת שלו כלא עניינית.

ר"נ גזען. התפלאו או שלאו, אבל הוא גזען. ואמן יתבע אותי דיבה על המשפט הזה. גם אם הוא יצליח להוכיח בבית המשפט שהתכוונתי אליו, תעמוד לי הגנת אמת דיברתי.

כי ר"נ כתב פעם על שחקן בקבוצתו האוהדה שחבל שהוא לא מעדה מסוימת. טפי עליו. כן, אתם קוראים נכון. תארו לכם שפובליציסט אוהד של קבוצה ערבית היה אומר על שחקן יהודי בקבוצתו שהוא שחקן טוב, אבל חבל שהוא לא ערבי. או להפך כמובן. הרשתות החברתיות היו מתפוצצות מזעם. אבל אולי לאיש לא מספיק אכפת מהגזענות המטונפת של ר"נ. האיש שאכפת לו מאיזה מוצא מגיעים השחקנים בקבוצתו. לא טוב יותר מאחרוני בריוני לה פמיליה. כמה טוב שאני אוהד מכבי בה לאיש לא אכפת לא דתו של השחקן, לא מוצאו של השחקן, לא השפה אותה הוא דובר ולא צפיפות הפיגמנטים של עורו או שערו או עיניו. את זה נשאיר לגזענים כר"נ העלוב.

ה"רומן" שלי עם ר"נ הסתיים בכך שהוא כתב עלי שקרים עלובים ומרושעים בפייסבוק. כשהשבתי לו שהוא שקרן הוא חסם אותי. לא מתרגש מהחסימה כמובן. כנראה שגם הרווחתי שלא צריך להיחשף לעליבותו, אבל גם את הגילוי הנאות הזה ראוי להביא לפניכם.

בקיצור, כדי שנוכל להמשיך הלאה לפני שתתעייפו לי, נציע לר"נ פתרון לבעיה שלו. הרי ברור שהאליפות הזו של מכבי עושה לו פריחה קשה בעור. ובמחלות עור, כידוע לכל, אפשר לא פעם לטפל במקום הנמוך בעולם.

אז ר"נ הממש לא יקר, אתה מוזמן להתניע את רכבך, לנוע כיוון כללי ים המלח, ואם במקרה יזדמן לך לעצור לשחזור היסטורי בנקודה סמוכה, יש לך את מלוא תמיכתי.

אפס שכמוך.

*

חסר המודעות

בניגוד לר"נ, דווקא יש לי הערכה לא מעטה לחסר המודעות ואני חושב שיכולות הכתיבה שלו הן דבר שאין לזלזל בו. הוא לבטח כותב טוב ממני. יש לו שתי בעיות עיקריות (חוץ מהיכולת לקצר): הוא שבטי מאוד באהדת הספורט שלו והוא לחלוטין חסר מודעות.

חסר המודעות, באקט בוטה של כל הפוסל במומו פוסל, נוטה לכנות את אוהדי מכבי "חסרי מודעות".  שזה בערך כמו שסטאלין יכנה מאן דהוא "רודן רצחני". כשאוהדי מכבי מתייחסים לעצמם כקבוצה גדולה לא פחות ואף יותר מקבוצתו האהודה, הוא מכנה אותם חסרי מודעות שמבחינתם ההיסטוריה התחילה בשנת 1983.

אז לא. ממש לא. אנחנו דווקא עם מודעות גדולה מאוד לכל מה שהתרחש לפני 1983.

אנחנו לחלוטין מודעים למה שהיה פה לפני קום המדינה, כשהקבוצות התל אביביות זכו באליפויות כשהעונה לא מגיעה לסיומה ועדיין יש סיכוי שיאבדו את האליפות או אפילו כשהיא נעצרת כשלא כל הקבוצות שיחקו מספר שווה של משחקים ואם קבוצות צמרת אחרות היו משלימות את משחקיהן החסרים הן היו יכולות להעפיל למקום הראשון. או כשהליגה פוצלה למחוזות וכשהקבוצות מהמחוזות האחרים לא היו יכולות להגיע למשחקי האליפות שנקבעו, איך לא, לאזור הגאוגרפי של מחוז המרכז, ואז נציגת מחוז המרכז זכתה מן ההפקר.

אנחנו לחלוטין מודעים מה הלך פה בעשורים הראשונים של המדינה כשכל מרכז הגדיר קבוצת דגל או שתיים ופיתם אותן בכספים, משאבים ושחקנים על חשבון שאר קבוצות המרכז. וכולנו יודעים מי הן אותן הקבוצות ומי פחות.

אנחנו לחלוטין מודעים למה הלך פה במלחמות ישראל, כשרוב השחקנים של קבוצות מסוימות גויסו כדי להגן על המדינה בעוד ששחקנים של קבוצות אחרות נשמרו מכל משמר על מנת שיוכלו להמשיך ולגרוף הצלחות.

אנחנו לחלוטין מודעים לשחיתות השיפוטית שהלכה פה משך שנים. החל מהשופטים במגרשים עצמם וכלה בבית הדין, כשכולם יודעים לאיזה כיוון יש להתיישר לפי רוח המפקד.

רגע, עוד מעט יביאו לי את 'חוק יעקובו'. היוצא מהכלל שמעיד על הכלל ומשמש את הקוזקים הנגזלים כקלף "צא מהכלא" בכל דיון שכזה.

אז לסיכום, אתה לגמרי טועה אדון חסר המודעות. בניגוד אליך, אנחנו לחלוטין מודעים למה היה פה גם לפני 1983 ובגלל זה קל לנו להבין מדוע מכבי לא נופלת בגדולתה מאף מועדון בכדורגל הישראלי, אם לא עולה על כולן.

*

הדלתים

קצת לפני הבית העליון של העונה שעברה, התפרצה בישראל מגפת הקורונה ונאסר על קהל לפקוד את היציעים. אני המשכתי ללכת ללא מעט משחקים כשקיבלתי אישורי כניסה ליציע העיתונאים. בהתחלה לפנים משורת הדין (ואני מוקיר על כך תודה גדולה לגורמים הרלוונטיים) ולאחר מכן באמצעות תעודת עיתונאי.

ועדיין, למרות שהם באו לקראתי, ולמרות שאת חלקם אני מאוד מעריך, אפשר גם לבקר את הדלתים.

ד"י למשל הבטיח לנו לא פעם ראיונות עם אי אלו גורמים למיניהם. עכשיו, חשוב להדגיש – יש לא מעט דברים שד"י אמר לי בצורה דיסקרטית ואותם לא אשתף עם איש גם תחת עינויים קשים. ברם, ישנם דברים שאין מניעה לחשוף ואין זה בגידה באמון לעשות כן. כל מה שאני כותב פה או שמתועד בכתב או שיש לדבר עדים ואילו דברים שאין בעיה לחשוף ברבים.

בנוסף לאותן הבטחות לראיונות שברוב רובם של המקרים העלו חרס, ד"י הבטיח, ראס בין אמו הבטיח, שהוא ימליץ עלי להתאחדות לכדורגל לקבלת תעודת עיתונאי. הבטיח ולאחר מכן תירץ מן הגורן ומן היקב. עכשיו, אני כלל לא נכנס לדיון האם אני ראוי לאותה התעודה אם לאו. חשבו כמה מרה היתה אכזבתי כשאדם, שבניגוד לרוב האוהדים להם אני נחשף, אני דווקא מעריך ודווקא חשבתי שיש לי איתו יחסים טובים, חוזר בו מהבטחתו.

יתרה מזאת, גם אחרי האירוע הזה ומשך החודשים האחרונים אני מקבל כתף קרה, שלא לומר קפואה, מד"י, עליו הגנתי בחירוף מקלדת וגרון לא פעם ולא פעמיים. מאכזב.

גם ד"כ לא טמן ידו בצלחת. כשביקשתי ממנו תעודת עיתונאי בעונה שעברה הוא השיב (כאמור, מתועד בכתב) שאי אפשר באמצע העונה אבל הוא מבטיח, ראס בן אמו מבטיח, שאקבל בעונה הנוכחית. הפלא ופלא, גם ד"כ, כמו ד"י, חזר בו מן ההבטחה ברגע שהגיעה העת לפרוע אותה. רק לאחר מכן, בדרך לא דרך, הוא נאות להעניק את התעודה האמורה.

כמו כן, ד"כ, כמו לא מעט דלתים יש לציין, השיב לגבי אי אלו משחקים שיציע העיתונאים מלא, בעוד שאחרי שקיבלתי את התשובה הזו חברים עיתונאים פנו וקיבלו אישור. אם את זה אפשר להסביר בכך שהם מגופי תקשורת גדולים יותר, קשה יותר להסביר מדוע זאת היתה תשובתו כשאותם חברים העידו מהיציע שישנם מקומות פנויים בשפע.

לפחות היה מספיק הגון גורם י' (אבל לא ד'), שאגב גם אותו אני מעריך, ליידע אותנו שמגוף תקשורת קטן, החל ממועד מסוים, רק עיתונאי אחד יוכל לקבל אישור ולעתים גם זה לא.

אין לי בעיה כשאומרים לי את האמת גם אם היא לא נוחה לשמיעה. הגידו שאינכם מעוניינים בגופי תקשורת קטנים, הודו שיש לכם בעיה אישית איתי. הכול בסדר. אבל וואלה, בלי שקרים בבקשה.

ודעו לכם שיש לא מעט דלתים ממש בסדר. הן כאלה שהעניקו אישורים בלי לעשות פוזות ובלי סנוביות או כאלה שלא נתנו אישור, אבל השיבו במהרה ובנחמדות ובנימוס ועם הסברים. הכול בגובה העיניים. לעומתם, יש כמה דלתים שחצנים וסנובים. הנורא מכולם הוא ד"א. עליו אין לי משהו אחר לומר זולת "עבד כי ימלוך". האיש שלאחרונה פורסם שניסה לקבור פרשה אולטרה חמורה, לכאורה. המנוול גם עובר על חוקים ותקנות ויעשה ככול יכולתו להכניס מקורבים וספונסרים א' במסווה של עיתונאים על חשבון עיתונאים פרו י'. אחרי זה מתפלאים איך זה שמיציע העיתונאים נשמעות לפתע קללות בריח הביוב של עזה. שיתבייש לו.

*

הידיד

יש לי חבר – אולי חבר זו מילה מרחיקת לכת, אבל בהחלט ידיד – שאני מתוודה כאן לראשונה שהעליב אותי. ואני בהחלט חושב שאני לא נעלב בקלות. מתעצבן? כל הזמן. מעצבן? לא פחות. אבל אני לא קל להיעלב.

עכשיו, תבינו, למרות שמדובר על בחור צהוב, שדעתנו במגוון נושאים, החל בספורט וכלה בפוליטיקה, לא פעם מאוד רחוקות אחת מהשניה, שהוא אחד האנשים שאני הכי תופס מהם והכי מעריך. איש איכותי שאני חש בר מזל להיות מיודד איתו.

בכל מקרה, פעם הוא שיתף טור שלי שסיכם את המשחק בין מכבי לת"א. אם זיכרוני אינו מטעני, טור בו פרגנתי לת"א וביקרתי את מכבי.

בקיצור, איזה סמרטוט רצפה, שכבר לפני זה ידעתי שהוא סמרטוט רצפה, וכבר לפני זה טענתי שמי שמתעניין בענף אופני הכביש מוטב לו לצרוך את המידע שלו מדוד סעדה הנפלא ולא מאותו סמרטוט רצפה, כתב שאני שרלטן, כשאני משתמש בתיבה 'מכבי' לכינוי קבוצתי האהודה. שלא תבינו לא נכון, אני שם אלפיים מיץ ענבים תוסס על הסמרטוט הזה. מה שהפריע לי היה שאותו ידיד נתן לו לייק לתגובה.

תראו, אין ספק שזה ילדותי מאוד. כאילו, למה שיהיה לי אכפת. ובכל זאת, מודה שקצת נעלבתי. אין שום סיכוי שאני הייתי עושה דבר כזה לידיד. איפכא מסתברא, אם מישהו היה מכנה את ידידי היקר "שרלטן" לכל הפחות הייתי מעמיד אותו במקומו. סביר שלאחר מכן גם הייתי מוחק את התגובה.

גם לאחר מכן שמרתי איתו על קשרי ידידות, כי אני לא אחד שאתן למעשה זניח שכזה להשמיד יחסי ידידות. ובכל זאת, זה לא מאוד נורא לי שהיום ה"שרלטן" חוגג והמשתלחים עצובים.

וכאן אני גם חייב להתוודות על שקר. שקר לבן יותר נכון לומר. אני אדם שמשתדל בכול מאודו לדבוק באמת, גם כשהיא פחות נוחה וגם כשאני נפגע מכך באופן אישי. הפעם שיקרתי לא בשביל רווח אישי, אלא בשביל לא לגרום למורת רוח לאי אלו אנשים וביניהם הידיד.

הידיד הציע לי לכתוב בפלטפורמה בה הוא כותב. הסכמתי הואיל ואני מחבב ומעריך את אותה הפלטפורמה, את מנהליה ואת חלק מכתוביה. בשלב כלשהו, נאמר לי שלא אוכל להמשיך ולסכם שם את מכבי על בסיס שבועי, אלא רק סיכום ביניים של כאחת לחודש. אמרתי, וזו אמת כמובן, שאני כותב טור אחרי כל משחק (עתיד להיות שינוי בהיבט הזה החל מהעונה הבאה, אבל זה כבר עניין לטור אחר) ופחות מתאים לי לכתוב טורים על התמונה הרחבה יותר. כמו כן, לא אשב לכתוב במיוחד טורים נוספים.

השקר הוא שהיתה לכך עוד סיבה אותה הסתרתי. הסיבה היא שהידיד המשיך לכתוב שם אחרי כל משחק. עכשיו, ברור שאין בליבי עליו. אני הכי מפרגן לו. אבל אני לא אהיה עלה תאנה ירוק לאכסנייה צהובה. אין שום סיכוי כזה. זכותה של אותה אכסנייה להיות צהובה. אין בזה פגם. בדיוק כפי שהבלוג שלי ירוק. אבל אני לא אלבין את הצהוב הזה ככותב סוג ב'. זה פשוט לא עומד לקרות.

*

האיגוד

אני כותב את יומן מכבי החל מעונת 2012/2013 משך מאות רבות של טורים ועוד מאות פרקי 'נובחים בירוק' ובאף אחד מהם לא התלוננתי על האיגוד.

ברם, אם בכיר לשעבר באיגוד לא רק רומז אלא ממש אומר זאת בפה מלא, זה אומר דרשני.

מקריות קיימת ברמה הנקודתית. אפילו התקופתית הקצרה. אבל יש גבול כמה אפשר לעצום עיניים בכוח. המגמה העונה היתה חדה וברורה וכהה ביותר. וגם אם פה ושם היו סטיות, הרי שמדובר על מכות קלות בכנף ותו לאו.

אחרי העונה, ולמרות שזכינו באליפות, פשוט קשה לי לטעון מעבר לכל ספק סביר שמתקיימת הנחת תום הלב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s